Pictrol, svensk distributör för Network Technologies Inc

Fiberoptisk DVI-bildskärmsförlängare

DVI-förlängning för plattskärmar via fiberoptik

Tillbaka till första sidan

DVI-förlängare

Förläng en single link digital DVI-bildskärm upp till 1 500 meter.

även kallat: Optisk DVI-förlängning, DVI-D-förlängare, DVI digital till multimodefiber,
optisk förlängare, grafikförlängningsmoduler, fiberoptisk digitalvideoförlängare.

RoHS-kompatibel DVI-förlängare DVI-förlängare ST-FODVI-LC
ST-FODVI-LC-mottagare*
(fram- och baksida)
*Sändareen ser likadan ut
som mottagaren

Kompatibel fiberoptisk kabel

Fiberoptisk kabel FIBER-2D-LCLC-50-xxM
FIBER-2D-LCLC-50-xxM

Ytterligare produktinformation

PDF-datablad/Katalogsida Datablad (PDF)

Funktioner och tillämpningar

DVI-förlängaren via fiberoptisk kabel placerar en single link digital DVI-bildskärm upp till 1 500 meter bort från en dator med fiberoptisk kabel. Varje förlängare består av en sändare som ansluts till en dator och en mottagare som ansluts till en bildskärm.
  • Signalöverföring via fyra strängad multimode LC-fiberoptisk kabel — ingen RF-störning.
  • Fyra modeller tillgängliga; varje modell stöder olika upplösningar upp till 1 500 meter.
    • 1024x768
    • 1280x1024
    • 1600x1200
    • 1920x1200
    • Förlängaren stöder bildskärmar med lägre upplösning.
  • Liten formfaktor — för enkel anslutning och placering.
  • Kablarna kan installeras i en kanal innan förlängaren installeras.
  • Ingen programvara behöver installeras.
  • RGB- och klocksignaler överförs separat via multimode optisk fiber.
Den optiska DVI-förlängaren är den perfekta lösningen för flera olika tillämpningar. Exempel inkluderar:
  • Fjärranslutna DVI-bildskrämar för medicinska ändamål, militären, flygindustrin, industrin och trafikkontrolltillämpningar.
  • Digitala platta bildskärmar, plasmapaneler och projektorer i konferensrum och auditorium.
  • Kiosker med digitala plattskärmar.
  • LED-färgtavlor, platta skärmar och plasmapaneler för informationsdisplaer på stadiumanläggningar.

Specifikationer

  • Upplösning: maximum upp till 1920x1200.
    • Se diagrammet nedan för max.upplösning för varje förlängare.
  • Anslutningar (för sändare and mottagare): En DVI-D single link-hankontakt och två duplex LC-kontakter.
  • Optisk källa: 850nm VCSEL
  • Optisk mottagare med PIN-fotodiod.
  • Max.avstånd: 1 500 meter (ca. 4 950 fot)
  • Kompatibel med DDWG DVI-standarden.

Dimensioner

  • BxDxH (mm): 38x71x13

Ström

  • 110 till 220 VAC vid 50 eller 60 Hz via nätadapter.

Miljö

  • Driftstemperatur: -0°C till 50°C.
  • Lagringstemperatur: -40°C till 85°C.

Myndighetsgodkännanden

  • CE, FCC, RoHS

Garanti

  • Två år

Kablar

  • Använd en FIBER-2D-LCLC-50-xxM (2 duplex LC 50-micron) multimode fiberoptisk kabel för att förlänga mottagaren för sändaren upp till 1 500 meter (medföljer ej).
Tillämpningsritning för fiberoptisk DVI-fiberförlängare

Optiska DVI-förlängare

NTI-artikelnrUpplösning
ST-FODVI-LC-1920Endast 1920x1200
ST-FODVI-LC-1600Endast 1600x1200
ST-FODV-LC-1280Endast 1280x1024
ST-FODV-LC-1024Endast 1024x768

Kompatibla DVI hona till
hona-könbytare

NTI-artikelnr
DVII-FF
DVI-könbytare
DVII-FF
Fiberoptisk kabel
FIBER-2D-LCLC-50-xxM

Fiberoptiska kablar
2 Duplex LC 50-micron
(FIBER-2D-LCLC-50-xxM)

NTI-artikelnr Längd (m)
FIBER-2D-LCLC-50-20M 20
FIBER-2D-LCLC-50-30M 30
FIBER-2D-LCLC-50-40M 40
FIBER-2D-LCLC-50-50M 50
FIBER-2D-LCLC-50-100M 100
FIBER-2D-LCLC-50-300M 300
FIBER-2D-LCLC-50-500M 500
FIBER-2D-LCLC-50-700M 700
FIBER-2D-LCLC-50-1000M 1000
FIBER-2D-LCLC-50-1500M 1500